Karkonosze - informator górski

99 (2)
użytkowników online

ZAMKI W KARKONOSZACH

Zamek Bolców
Został wzniesiony pod koniec XIV wieku, w okolicy Janowic Wielkich. Sporych rozmiarów zamek wybudowany został w oparciu o naturalne ukształtowanie terenu, dzięki czemu duże fragmenty murów stanowią skały, które oparły się upływowi czasu. Mury tej warowni mają bardzo burzliwą historię – miał różnych właścicieli i różne przeznaczenie. Do drugiej wojny światowej istniała tu gospoda i schronisko. To, co pozostało dzisiaj po zamku to ciekawy labirynt pośród skał i murów. Jest to jedna z ciekawszych ruin na terenach bliskich Karkonoszy, a w dodatku dostępnych zupełnie bezpłatnie.

Zamek w Karpnikach
Historia zamku sięga XIV wieku wzniesionego, prawdopodobnie z inicjatywy rycerza Czirna. Poprzez kolejne lata właściciele tych założeń obronnych zmieniali się wielokrotnie, zmieniały się także style architektoniczne. Do naszych czasów zamek dotrwał w stylu neogotyku angielskiego i obecnie stanowi własność prywatną. Można podziwiać go jedynie z zewnątrz.

Zamek w Bolkowie
Ten zamek w stylu gotyckim powstał w XIII wieku. Wielokrotnie przebudowywany ostateczny kształt uzyskał w XVI wieku. Powstał wówczas nowy budynek mieszkalny, zwany obecnie Domem Niewiast, połączony nowo wzniesionym krużgankiem z istniejącymi zabudowaniami. Następuje także przebudowa dawnego budynku mieszkalnego nadająca mu renesansowy charakter, powstają dziedzińce zewnętrzne wraz z systemem murów obronnych i bastei. Cecha charakterystyczną bolkowskiego zamku jest rzadka w Polsce konstrukcja klinowej wieży oraz, niespotykany w innych polskich budowlach obronnych, kształt karenażu na zwieńczeniu murów. Obecnie, w ruinach tej budowli, kilka razy do roku odbywają się pokazy walk rycerskich oraz koncerty muzyki gotyckiej.

Zamek Czocha
Historia tego zamku rozpoczyna się w XIII wieku, kiedy był on warownią obronną pogranicza polsko-czeskiego, następnie siedzibą władz księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
W połowie XVI stulecia średniowieczne zamczysko przebudowano, przekształcając je w modne założenie renesansowe. Ten bogato wyposażony zamek uległ pożarowi i dopiero w XX wieku został w pełni odbudowany. W bardzo dobrej kondycji dotrwał do dnia dzisiejszego i obecnie funkcjonuje jako Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy. Jednocześnie, Zamek Czocha stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu – można to oglądać pokazowe walki rycerzy, posłuchać muzyki dawnej i kameralnej, zwiedzić bogato zdobione i prezentujące interesującą architekturę wnętrza. Można tu także spotkać białą damę – nieszczęśliwą małżonkę, niegdysiejszego właściciela zamku.

Wieża rycerska w Siędlęcinie
Jedna z najlepiej zachowanych w Polsce wieża mieszkalno-obronna w stylu gotyckim. Data wzniesienia wieży wskazują na rok 1314 lub 1315. Ściany wielkiej sali rycerskiej, znajdującej się na drugiej kondygnacji budowli, pokrywa znakomita polichromia, o świeckim charakterze przedstawianych treści. Prawdopodobnie, salę zdobi cykl opowieści o najwybitniejszym z rycerzy okrągłego stołu, Lancelocie z Jeziora.

Zamek Wleń
Zamek, usytuowany na szczycie wzniesienia wśród rezerwatu leśnego najprawdopodobniej powstał w XII wieku. Niestety, w niewielkiej części dotrwał do obecnych czasów. Zespół pałacowy przechodziła przez różne i nie zawsze łaskawe koleje losu. Obecnie pałac jest własnością prywatną, a jego właściciel próbuje przywrócić obiekt i jego otoczenie do stanu świetności

Zamek Chojnik
Ruiny zamkowe położone na szczycie dużego wzniesienia, z którego można podziwiać piękne widoki. Początki malowniczego zamku na górze Chojnik są związane z działalnością osadniczą piastowskich książąt świdnicko-jaworskich. W pierwszych latach drugiej połowy XIV wieku Bolko II Mały wzniósł kamienna warownię w takim kształcie, w jakim znana jest współcześnie.  W 1657 roku owa warownia spłonęła od uderzenia pioruna, pozostawiając jedynie kamienne zgliszcza. W późniejszych latach w zamku urządzono gospodę, bazę przewodników górskich, punkt wynajmu lektyk, natomiast ok. 1860 roku w przebudowanej bastei otwarto schronisko turystyczne „Na Zamku Chojnik”, które zresztą funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Corocznie odbywają się tu z wielką pompą pokazy walk rycerskich i koncerty muzyki średniowiecznej wraz z pokazami dawnych strojów.

 

           | ZALOGUJ DODAJ OBIEKT | KONTAKT |

| Zakopane | Karpacz | Szklarska Poręba | Szczyrk | Unterkunft, Polen | Mazury | Ustroń Szklarska informator | Szklarska Poręba | Świeradow Zdrój | Polanica Zdrój | Szklarska Poręba, plan miasta | Kudowa Zdrój noclegi Jelenia Góra noclegi | Zakopane | Urlaub Polen |
Informator Górski Karkonosze
Copyright © 2003 - 2024